Subscribe Twitter FaceBook

Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 4-0

Ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης. Ο ΠΑΟΚ ακυβέρνητος εντός αγωνιστικού χώρου λόγω της απουσίας του Γκαρσία αλλά και λόγω των κάκιστων επιλογών του Χάβου ηττήθηκε με το ντροπιαστικό 4-0 από την ΑΕΚ!
Απαράδεκτη εμφάνιση που "χτυπά" καμπάνακι κινδύνου για τους στόχους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο
Ο ΠΑΟΚ ήταν απαράδεκτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ομάδα χωρίς αρχή και τέλος, χωρίς καθαρό μυαλό και την κούραση να αποτελεί τη μοναδική δικαιολογία για κάποιους παίκτες του. Υπήρχαν στιγμές που ο ΠΑΟΚ προκαλούσε λύπηση με την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο και πλέον είναι η ώρα για σημαντικές αποφάσεις. Έστω και αν τις επόμενες δέκα ημέρες κρίνονται τα πάντα για τον "Δικέφαλο" στη σεζόν…
Επιλογή ανέτοιμων παικτών
Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε ΠΑΟΚ. Η επιλογή του Χάβου να εμπιστευτεί τους φανερά ανέτοιμους Βιτόλο, Φωτάκη δεν του βγήκε και η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στη μεσαία γραμμή ενώ έχοντας σε ελεύθερο ρόλο τον Σκόκο αλλά και το… ύψος να απειλήσει με τα στημένα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ. Και το έκανε γιατί βρήκε σε κακή μέρα και την αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ. Το πρώτο ήρθε γρήγορα με τον Ντιόπ σε μία φάση που ήταν… συνέχεια του αγώνα Κυπέλλου όταν και με κεφαλιά νίκησε τον Κρέσιτς ενώ το δεύτερο είχε δημιουργό τον Γεωργέα και εκτελεστή τον εξαιρετικό Σκόκο.
Η ΑΕΚ έκανε και άλλες ευκαιρίες ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μόνο ένα καλό πεντάλεπτο στην απόδοσή του και τον Ελ Ζαρ να είναι  κινητικός και να δημιουργεί τη μοναδική καλή ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Από εκεί και πέρα το χάος σε ένα από τα χειρότερα ημίχρονα σε απόδοση του στο φετινό πρωτάθλημα και το κενό του Γκαρσία στο κέντρο να μοιάζει με την τρύπα του όζοντος.
Μεγάλη ζημιά
Στο δεύτερο ημίχρονο το μοναδικό… κέρδος που είχε ο ΠΑΟΚ ήταν πως ο Χάβος ξεκούρασε κάποιους παίκτες του. Κατά τα άλλα ο εφιάλτης συνεχίστηκε. Ο Σκόκο "χόρεψε" την άμυνα του "Δικεφάλου του Βορρά", πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ και η τελετή έλαβε τέλος. Η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα, ο ΠΑΟΚ περίμενε να σφυρίξει τη λήξη του αγώνα ο διαιτητής αλλά και πάλι γκολ έβαλε, με τον Δέλλα να εκμεταλλεύεται μία ακόμα λανθασμένη έξοδο του Κρέσιτς σε κόρνερ και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
Το ντροπιαστικό 4-0 δεν αποτελεί μόνο μια ήττα που αφήνει πλέον τον ΠΑΟΚ εκτός πεντάδας του βαθμολογικού πίνακα, δημιουργεί και σημαντικό πρόβλημα ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης ενόψει του δεύτερου αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ που πλέον κρίνει τα πάντα για τον φετινό ΠΑΟΚ.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1ο ημίχρονο
1' Άρχισε ο αγώνας
2' Σουτ του Σκόκο από μακρινή απόσταση κανένα πρόβλημα για τον Κρέσιτς
4' Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ, ασταθής απόκρουση από τον Κοντρέρας ο Γκερέιρο πλασάρει και ο Κρέσιτς επεμβαίνει σωτήρια
6' Έξυπνη κάθετη πάσα προς τον Μπλάνκο ο Τσιρίλο με έξυπνο τρόπο κερδίζει την μπάλα από τον Αργεντινό
Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Κρέσιτς. Η αμυντική τετράδα αποτελείται από τους Ετό, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, δεξιά προς αριστερά. Αμυντικά χαφ είναι οι Τσουκαλάς και Βιτόλο. Στην αριστερή πτέρυγα αγωνίζεται ο Ελ Ζαρ και στη δεξιά ο Φωτάκης. Το επιθετικό δίδυμο του "Δικεφάλου" αποτελούν οι Αθανασιάσης και Σαλπιγγίδης, με τον νεαρό παίκτη να κινείται αρκετά πιο πίσω από τον διεθνή φορ
7' Κίτρινη κάρτα στον Σνάουτσνερ για τράβηγμα πάνω στον Σκόκο
Η ΑΕΚ παίζει με διάταξη 4-4-2, αλλά, το κέντρο της σε ρόμβο. Οι τέσσερις της άμυνας από αριστερά προς τα δεξιά είναι οι καράμπελας, Ματέος, Δέλλας, Γεωργέας. Μπροστά από τα στόπερ κινείται ο Ντιόπ, δεξιά ο Μάκος και αριστερά ο Μίτσελ. Στην κορυφή του ρόμβου είναι ο Γκερέιρο και επιθετικό δίδυμο οι Μπλάνκο και Σκόκο
11' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο εκτέλεσε φάουλ ο Ντιόπ κέρδισε στον αέρα τον Κοντρέρας και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο έγχρωμος άσος κάνει αυτό που δεν είχε πετύχει την Τετάρτη, όταν και σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι
14' Σουτ του Μπλάνκο από μακρινή απόσταση μπλοκάρει χωρίς κανένα πρόβλημα ο Κρέσιτς
16' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φωτάκη από καλή απόσταση η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
23' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Μπλάνκο που δεν μπόρεσε μέσα από τη μικρή περιοχή, υπό την πίεση του Σνάουτσνερ, να πλασάρει τον Κρέσιτς, στέλνοντας την μπάλα άουτ
Ο ΠΑΟΚ έχει τρομερά προβλήματα στη μεσαία και την αμυντική γραμμή του με αποτέλεσμα να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι
27' Σουτ του Μίτσελ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς
Η ΑΕΚ έχει οκτώ τελικές έναντι μόλις μίας του ΠΑΟΚ
30' Φάουλ του Γεωργέα πάνω στον Ελ Ζαρ, ο Τριτσώνης "χαρίζεται" στον αμυντικό της ΑΕΚ σε μία φάση πανομοιότυπη με εκείνη που είδε την κίτρινη ο Σνάουτσνερ
31' Η πρώτη φάση απειλής από πλευράς ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ματέος πήρε... την μπουκιά από το στόμα του Κοντρέρας που ερχόταν σαν τρέιλερ
33' Ωραία κίνηση και σουτ του Ελ Ζαρ αποκρούει σωτήρια ο Σάχα στη δεξιά γωνιά του
Ο ΠΑΟΚ είχε ένα πεντάλεπτο συνεχούς επιθετικής δραστηριότητας με πρωταγωνιστή τον Ελ Ζαρ που δείχνει ιδιαίτερα κινητικός στα τελευταία λεπτά
35' ΓΚΟΛ, 2-0 για την ΑΕΚ. Συνεργασία Γκερέϊρό- Γεωργέα, ο ακραίος της ΑΕΚ κάνει τη πάσα στον Σκόκο που με πλασέ στην κίνηση νικάει τον Κρέσιτς. Το ριπλέι της φάσης δείχνει ότι ο Γεωργέας ήταν σε οριακή θέση όταν πήρε την πάσα από τον Γκερέιρο
38' Ο Ελ Ζαρ φεύγει μόνος του από τα αριστερά στην αντεπίθεση, ο Τριτσώνης όμως, σταματάει το παιχνίδι γιατί ο Ματέος βρέθηκε στο έδαφος να πιάνει το κεφάλι του μετά από εναέρια μονομαχία με τον Αθανασιάδη. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για βιαστική εφαρμογή του fair play
42' Πολύ δυνατό σουτ του Σκόκο έξω από τη μεγάλη περιοχή διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κρέσιτς
Λήξη ημιχρόνου
Με εξαίρεση ορισμένα ξεσπάσματα του Ελ Ζαρ ο ΠΑΟΚ ήταν αποκαρδιωτικός.
Οφσάιντ    0
46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο
Με μία αλλαγή ξεκινάει ο ΠΑΟΚ το δεύτερο μέρος. Ο Σακελλαρίου πέρασε στη θέση του Σνάουτσνερ
47' Σουτ του Γκερέιρο η μπάλα κοντράρει στον Κοντρέρας και καταλήγει κόρνερ
Για ζέσταμα έχουν σηκωθεί οι Κουτσιανικούλης, Αρίας και Μουσλίμοβιτς
50' Καλό σουτ του Σκόκο από η μπάλα φεύγει άουτ
51' Σουτ του Ελ Ζαρ μπλοκάρει εύκολα ο Σάχα
Για ζέσταμα σηκώθηκαν από πλευράς ΑΕΚ οι Νασούτι, Μανωλάς και Λαγός
13 τελικές προσπάθειες έχει η ΑΕΚ έναντι 3 του ΠΑΟΚ
Οδηγίες από τον Μάκη Χάβο για το χώρο που πρέπει να κινούνται οι ποδοσφαιριστές του
Η ΑΕΚ έχει κερδίσει 10 φάουλ έναντι 8 του ΠΑΟΚ
55' ΓΚΟΛ, 3-0 η ΑΕΚ. Εκπληκτική προσπάθεια του Σκόκο μπήκε μέσα στην περιοχή και με σουτ κεραυνό νικάει τον Κρέσιτς
57' Ο Κοντρέρας πασάρει στον Σαλπιγγίδη, ο Καράμπελας επεμβαίνει σωτήρια
57' Σέντρα σουτ του Φωτάκη από τα αριστερά μπλοκάρει ο Σάχα
59' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουσλίμοβιτς παίρνει τη θέση του Σαλπιγγίδη
60' Κεφαλιά του Μπλάνκο το αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς ζώσει τον ΠΑΟΚ από το τέταρτο γκολ
62' Ο Σκόκο κλέβει την μπάλα από τον Κοντρέρας δίνει στον Μπλάνκο που κάνει το δυνατό σουτ, σώζει όμως ο Κρέσιτς
Ο Τσουκαλάς έχει περάσει στη δεξιά πλευρά, με τον Φωτάκη να έρχεται στο κέντρο δίπλα στον Βιτόλο
65' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσουκαλάς αφήνει τη θέση του στον Ντιέγκο Αρίας
66' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα γιατί κλώτσησε την μπάλα μετά από ένα σφύριγμα του Τριτσώνη
69' Κίτρινη κάρτα στον Τσιρίλο για χτύπημα σε εναέρια μονομαχία με τον Γκερέιρο. Ο Βραζιλιάνος αποχωρεί με αίματα στο κεφάλι και η ΑΕΚ παίζει για λίγο με 10 παίκτες
72' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σκόκο αφήνει τη θέση του στον Μπαχά
73' Σέντρα του Γκερέιρο ο Ματέος προλαβαίνει την έξοδο του Κρέσιτς, όμως, η μπάλα φεύγει άουτ
78' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μανωλάς παίρνει τη θέση του Γεωργέα
79' ΓΚΟΛ, 4-0 η ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο, ο Δέλλας πηδάει ανενόχλητος, νικάει στον αέρα τον Κρέσιτς και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
83' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο αφήνει τη θέση του στον Λεονάρντο
90' Μακρινό σουτ του Μπαχά αποκρούει με υπερένταση ο Κρέσιτς
90' Σουτ του Αρίας η μπάλα περνάει άουτ